TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerYDÜ İNOVASYON MERKEZİ TÜRKİYE’YE DE HİZMET VERECEK

-MERKEZ KAYNAKLARI 350’NİN ÜZERİNDE BİLİM İNSANI TARAFINDAN       

  ÜCRETSİZ KULLANILABİLECEK

--PROF HASSAN: “ÖNEMLİ BİR GELİŞME”

            --PROF SARAÇ: “ARAŞTIRMACILARIMIZA ULUSLARARASI MESLEKTAŞLARIYLA

               REKABET EDEBİLECEKLERİ PERFORMANS VE BÜYÜKLÜKTE BİR ELEKTRONİK

  HESAPLAMA KAPASİTESİ SUNACAK”

 

Lefkoşa, 27 Şubat 09 (T.A.K):-Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) İnovasyon Merkezi’nin Türkiye’deki akademik kurumların hizmetine ücretsiz açılmasını sağlayacak protokol bugün imzalandı.

YDÜ ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu) ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) arasında imzalanan protokolle, YDÜ İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi hesaplama kaynakları, Türk Ulusal Grid ve Yüksek Başarımlı Hesaplama e-Altyapısı’na (TR-Grid-YBH) dahil edildi.

Protokole, YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan ile TUBİTAK ULAKBİM Müdürü Prof. Cem Saraç imza koydu.

YDÜ Büyük Kütüphane VİP Salonu’nda gerçekleşen imza törenine, YDÜ ve TÜBİTAK’tan  

bazı yetkililer de katıldı.

                                                                     --PROF. HASSAN--

İmza öncesinde konuşan YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, protokol ile YDÜ İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi’nin sahip olduğu hesaplama kaynaklarının, TR-Grid-YBH e-Altyapısı kaynaklarını kullanarak araştırma ve geliştirme yapan 350’yi aşkın bilim insanı tarafından uzaktan ve ücretsiz olarak kullanılabileceğine işaret ederek, bunu “önemli bir gelişme” olarak değerlendirdi.

            YDÜ hesaplama kaynaklarının TR-Grid-YBH yapısının bir parçası olarak altyapıya kaynaştırılması, kaynak paylaşımının ve uzaktan erişimin sağlanması, iş yönetim sisteminin kurulması ve kullanıcı desteğinin verilmesi gibi tüm teknik gereksinimlerin ULAKBİM tarafından karşılanacağını belirten Prof. Hassan, “Lefkoşa-Ankara arasındaki iletişim giderleri ULAKBİM tarafından karşılanmak üzere YDÜ İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi kapasitesinin yüzde 20’sini ücretsiz olarak kullanıma açmaktadır” dedi.

            Prof. Hassan, Türkiye ile var olan bağların yeni bir platforma taşınmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirirken, ULAKBİLİM yoluyla Kafkaslar ve Doğu yanında Avrupa’ya da bir açılım gerçekleştirmiş olacaklarını kaydetti.

                                                                           --GARİP--

YDÜ İnovasyon Merkezi Başkanı Tümer Garip de, süper bilgisayarı kurarken hedeflerinin  bilimsel araştırma ve geliştirmenin, teknolojik inovasyonun bölgedeki merkezi haline gelmek olduğunu anımsatarak, bu protokolle Türkiye akademik kurumlarına ücretsiz hizmet sunmaya başlanacağını kaydetti.

Bağlantı çalışmalarının sürdüğünü ve Pazar gününe kadar tamamlanmasının beklendiğini ifade eden Garip, merkezin çalışmalarıyla ilgili bilgiler de aktararak merkezin 8 ayda toplam 760 yıllık veri ürettiğini söyledi. Garip şunları kaydetti:

“Kurulmakta olan altyapı, bizleri Avrupa'nın da önemli merkezlerinden biri haline getirecektir. Bizler, bilimin ve araştırmanın tüm insanlık adına paylaşılmasından yanayız. Bu nedenle süper bilgisayarımız kurulduğu ilk günden beri gerek kanser araştırması gerekse CERN büyük patlama projesinde görev alıp önemli başarılar elde etmektedir. ULAKBİM'le gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği tüm dünyaya hizmet vermenin kapısı olacaktır.”

Tümer Garip, KKTC üniversitelerinden toplam 35 bilim adamının da bu merkezdeki bilgileri kullanmak için başvuruda bulunduğunu ve yakın bir tarihte bununla ilgili toplantı gerçekleştireceklerini de ekledi.                                                    

                                                           --PROF. SARAÇ--

            ULAKBİM Müdürü Prof. Dr. Cem Saraç ise, hedeflerinin; Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki araştırma merkezleri ve üniversitelerin halihazırda sahip oldukları yüksek başarımlı hesaplama kaynaklarının dağıtık olarak birleştirilmesi olduğunu belirterek, “Böyle bir e-altyapı,  araştırmacılarımıza uluslararası meslektaşlarıyla rekabet edebilecekleri performans ve büyüklükte bir elektronik hesaplama kapasitesi sunmakla kalmayacak, aynı zamanda ulusal kaynaklarımızın verimli bir biçimde kullanılabilmesine olanak tanıyacaktır” dedi.

                                                                    --ORCAN--

            ULAKBİM Müdür Yardımcısı Serkan Orcan da, ilk duyulduğunda “hayalden öteye geçemeyeceği” yorumu yapılan bu merkezin, gelinen noktada elindeki imkanları paylaşıma açmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, bunun merkezin gelişimi açsından da önemli olduğuna inanç belirtti.

            Türkiye’de bu alanda potansiyelin yüksek olduğuna dikkat çeken Orcan, 100 binin üzerinde öğretim görevlisi bulunduğunu ve bu alanla ilgili binlerce bilim adamından sadece 350’sinin kayıtlı kullanıcıları olduğunu kaydetti.

            Orcan, çalışmaları ve grid teknolojisiyle ilgili teknik bilgiler de verdi.

                                                                   --TR-GRİD-YBH--

TR-Grid-YBH, Türkiye ve KKTC’deki üniversite ve araştırma merkezlerinin bağlı olduğu ULAKNET (Ulusal Akademik Ağ) aracılığı ile kaynaklarını paylaşan tüm araştırma merkezlerinden oluşuyor.

İşletme, bakım, kullanıcı desteği, eğitim ve yaygınlaştırma faaliyetleri ULAKBİM tarafından yürütülen TR-Grid-YBH, araştırmacılara hesaplama altyapısı sunan bir e-altyapı olmanın ötesinde,

e-altyapı politikalarının ulusal düzeyde gelişmesi ve bu konuda bir yol haritasının oluşturulması için yeni açılımlar sağlamaya çalışıyor.

Bu doğrultuda ULAKBİM; gerek ulusal gerekse Avrupa Birliği Çerçeve Programı tarafından desteklenen projelerde hem teknik ve operasyonel hem de strateji üretme düzeyinde görev alıyor.

(CAN)

 
  TKA 2008